English version 
8 (495) 312-44-08
8 (495) 316-11-09

 26.02.2013

. 200 , , , , , , , , , , , , . ,

, , , ( – 94 .) («» ).

().

:

AWARD CEREMONY LIST RSC 2013

Junior

202 Checkers

Cui Qiyuan International School Moscow 100 1

Kim Sechan International School Moscow 90 2

Stolyarchuk Vitaly International School Moscow 80 3

203 Chess

Denisov Alexander Specialized School #132 Kharkov 100 1

Pakhomov Daniil Morozko Moscow 90 2

Stolyarchuk Vitaly International School Moscow 80 3

204 Spelling

Malakyan Ruben International School Moscow 96 1

Kagan Evgeniy Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 93 2

Stafeev Mikhail International School Moscow 91 3

210 Science Exhibit-Collection

Shevcenko Anghelina Children's Academy Kishinev 95.33 1

Zaicenco Elena Children's Academy Kishinev 82.33 2

Radu Alexandru Children's Academy Kishinev 82.33 2

211 Science Exhibit-Research

Korobkina Tatiana Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 1

214 Russian Dictation

Nguyen Xuan Thao International School Moscow 100 1

Kagan Evgeniy Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Olshevskaya Anastasia Specialized School #132 Kharkov 80 3

215 Listening Comprehension

Voronova Valeria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 100 1

Olshevskaya Anastasia Specialized School #132 Kharkov 100 1

Sizova Veronica Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Nguyen Thao Minh International School Moscow 90 2

Cui Qiyuan International School Moscow 90 2

Khromova Sophia Morozko Moscow 90 2

Stafeev Mikhail International School Moscow 80 3

Pomazan Daria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 80 3

Khirutdinova Alina School 200 Ekaterinburg 80 3

216 PACE Bowl

Malakyan Ruben International School Moscow 100 1

Ma Thi Mai Linh International School Moscow 100 1

Nguyen Thao Minh International School Moscow 100 1

Ngo Le Khanh Huyen International School Moscow 100 1

Kagan Evgeniy Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Voronova Valeria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Chalganov Eduard Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Osintseva Alexandra Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Aydar Nurila KIS "Bayterek" Shymkent 80 3

Yegaliyeva Kamila KIS "Bayterek" Shymkent 80 3

Beisenbayev Abzal KIS "Bayterek" Shymkent 80 3

Tastanbekov Mukhammedali KIS "Bayterek" Shymkent 80 3

218 Russian Brain Ring

Shkolnik Daria Morozko Moscow 100 1

Povolotskaya Polina Morozko Moscow 100 1

Kachkalova Alexandra Morozko Moscow 100 1

Khromova Sophia Morozko Moscow 100 1

Afonina Sophia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Tsepelev Andrew Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Raspopova Daria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Sotnikova Valeria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Malakyan Ruben International School Moscow 80 3

Nguyen Xuan Thao International School Moscow 80 3

Ma Thi Mai Linh International School Moscow 80 3

Yi Hong Yu International School Moscow 80 3

220 Essay Writing

Kagan Evgeniy Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 86.66 1

Voronova Valeria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 85.33 2

Chalganov Eduard Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 82 3

221 Poetry Writing

Sizova Veronica Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 83.66 1

222 Short Story Writing

Kagan Evgeniy Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 92.33 1

Aydar Nurila KIS "Bayterek" Shymkent 91 2

Balabieva Kassiyet KIS "Bayterek" Shymkent 90.66 3

224 Power Point Presentation Linear

Balabieva Kassiyet KIS "Bayterek" Shymkent 91 1

Nguyen Thao Minh International School Moscow 90 2

Olshevskaya Anastasia Specialized School #132 Kharkov 88 3

Dosymbekov Rakhat KIS "Bayterek" Shymkent 88 3

225 Power Point Presentation Nonlinear

Kagan Evgeniy Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 76 2

Chalganov Eduard Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 71 3

226 Social Studies Collection

Shevcenko Anghelina Children's Academy Kishinev 93 1

Alovatki Pavel Children's Academy Kishinev 80 2

Zaicenco Elena Children's Academy Kishinev 76.33 3

Radu Alexandru Children's Academy Kishinev 76.33 3

301 Oil

Korobkina Tatiana Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 94.33 1

302 Watercolor

Nguyen Thao Minh International School Moscow 94 1

Voronova Valeria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 77.66 2

Balabieva Kassiyet KIS "Bayterek" Shymkent 68 3

Eip Irem International School Moscow 68 3

303 Acrylics

Assur Ivan International School Moscow 93.33 1

Pomazan Daria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 84.33 2

Fitzpatrick Molly International School Moscow 63.33 3

304 Sketching

Voronova Valeria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 93.66 1

Shkolnik Daria Morozko Moscow 83 2

Eip Irem International School Moscow 71 3

Godovikova Varvara Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 71 3

305 Pen & Ink

Voronova Valeria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 94.33 1

Charushnikova Tatiana Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 84.33 2

306 Colored Pencils

Nguyen Thao Minh International School Moscow 96.66 1

Pomazan Daria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 82 2

Charushnikova Tatiana Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 65.66 3

307 Pastel

Khirutdinova Alina School 200 Ekaterinburg 95.33 1

Alekseeva Alexandra Morozko Moscow 95.33 1

Marcenko Mihail Children's Academy Kishinev 84.33 2

Godovikova Varvara Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 84 3

311 Woodworking (Male)(Hand Tools)

Marcenko Mihail Children's Academy Kishinev 90 1

Radu Alexandru Children's Academy Kishinev 80 2

312 Clay Sculpture

Afonina Sophia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 94 1

Zaicenco Elena Children's Academy Kishinev 76.33 2

Kachkalova Alexandra Morozko Moscow 72.33 3

321 Scenic (B&W)

Yestemirova Madina KIS "Bayterek" Shymkent 68 3

Charushnikova Tatiana Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 68 3

322 Still Life (B&W)

Shevcenko Anghelina Children's Academy Kishinev 90 1

Nguyen Thao Minh International School Moscow 80 2

Alekseeva Alexandra Morozko Moscow 69 3

323Plants and Animals (B&W)

Afonina Sophia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 1

331 Scenic (COL)

Fitzpatrick Molly International School Moscow 93.33 1

Pomazan Daria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Ma Thi Mai Linh International School Moscow 70 3

Davydova Lybov Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 70 3

332 Still Life (COL)

Afonina Sophia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 95 1

333 Plants and Animals (COL)

Stolyarchuk Vitaly International School Moscow 95 1

Yerezhepaliyeva Sabina KIS "Bayterek" Shymkent 80 2

334 Special Effects (COL)

Marcenko Mihail Children's Academy Kishinev 90 1

Stolyarchuk Vitaly International School Moscow 80 2

Ma Thi Mai Linh International School Moscow 80 2

351 Dresses

Yeo Yu Kyung International School Moscow 100 1

Ngo Le Khanh Huyen International School Moscow 68.33 3

355 Counted Cross-Stitch

Shevcenko Anghelina Children's Academy Kishinev 94.66 1

Afonina Sophia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 75 2

Zaicenco Elena Children's Academy Kishinev 70 3

359 Crochet

Shevcenko Anghelina Children's Academy Kishinev 93.33 1

Aydar Nurila KIS "Bayterek" Shymkent 87 2

Khirutdinova Alina School 200 Ekaterinburg 72.33 3

360 Knitting

Shevcenko Anghelina Children's Academy Kishinev 95.66 1

Eip Irem International School Moscow 73.33 2

Nguyen Thao Minh International School Moscow 63.33 3

361 Leather craft

Tastanbekov Mukhammedali KIS "Bayterek" Shymkent 62 3

363 Beadwork-decorative beading

Korobkina Tatiana Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 92.33 1

Aydar Nurila KIS "Bayterek" Shymkent 82 2

Dosymbekov Rakhat KIS "Bayterek" Shymkent 82 2

Yegaliyeva Kamila KIS "Bayterek" Shymkent 75 3

Yestemirova Madina KIS "Bayterek" Shymkent 75 3

424 Soccer Kick

Kim Sechan International School Moscow 100 1

Mokhamed Khaled International School Moscow 90 2

Assur Ivan International School Moscow 80 3

426 Physical Fitness

Kagan Evgeniy Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 100 1

Chalganov Eduard Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Assur Ivan International School Moscow 80 3

428 Table Tennis (Singles)

Nomerovsky Alexei Vladivostok International School 100 1

Yi Hong Yu International School Moscow 90 2

Papkov Ivan Vladivostok International School 80 3

429 Table Tennis (Doubles)

Kim Sechan International School Moscow 100 1

Yi Hong Yu International School Moscow 100 1

Mokhamed Mokhamed International School Moscow 90 2

Mokhamed Khaled International School Moscow 90 2

450 Table Tennis ( Female singles)

Balabieva Kassiyet KIS "Bayterek" Shymkent 100 1

Choi Hyeon Ji International School Moscow 90 2

Yeo Yu Kyung International School Moscow 80 3

452 Physical Fitness

Sotnikova Valeria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 100 1

Eip Irem International School Moscow 90 2

Raspopova Daria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 80 3

470 Swimming

Kagan Evgeniy Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 100 1

Nomerovsky Alexei Vladivostok International School 90 2

Alovatki Pavel Children's Academy Kishinev 80 3

480 Swimming

Osintseva Alexandra Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 100 1

Godovikova Varvara Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Knyazeva Taisiya Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Yegaliyeva Kamila KIS "Bayterek" Shymkent 80 3

496 Skiing

Ketova Arina Lyceum #17 Vladimir 100 1

Korobkina Tatiana Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

497 Skiing

Pakhomov Daniil Morozko Moscow 100 1

Yarkin Aziz International School Moscow 90 2

Dzerzhovich Vladimir Morozko Moscow 80 3

502 Solo

Pomazan Daria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 98.66 1

Afonina Sophia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 75.33 2

Sedykh Maria School 200 Ekaterinburg 68.33 3

505 Duet

Voronova Valeria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 100 1

Davydova Lybov Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 100 1

Tastanbekov Mukhammedali KIS "Bayterek" Shymkent 65.33 3

Yestemirova Madina KIS "Bayterek" Shymkent 65.33 3

508 Trio

Osintseva Alexandra Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 80 1

Enotova Lana Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 80 1

Sotnikova Valeria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 80 1

Eip Irem International School Moscow 77.66 2

Kalistratova Elizabeth International School Moscow 77.66 2

Fitzpatrick Molly International School Moscow 77.66 2

Aydar Nurila KIS "Bayterek" Shymkent 68.33 3

Yerezhepaliyeva Sabina KIS "Bayterek" Shymkent 68.33 3

Dosymbekov Rakhat KIS "Bayterek" Shymkent 68.33 3

511 Mixed Quartet

Mezentseva Alexandra Morozko Moscow 62.33 3

Shkolnik Daria Morozko Moscow 62.33 3

Shevcenko Anghelina Children's Academy Kishinev 62.33 3

Kiselyova Agatha Morozko Moscow 62.33 3

Alekseeva Alexandra Morozko Moscow 62.33 3

Marcenko Mihail Children's Academy Kishinev 62.33 3

Alovatki Pavel Children's Academy Kishinev 62.33 3

Radu Alexandru Children's Academy Kishinev 62.33 3

512 Small Ensemble

Kozyrina Natalia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 76 2

Godovikova Varvara Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 76 2

Davydova Lybov Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 76 2

Simonova Angelina Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 76 2

Raspopova Daria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 76 2

Knyazeva Taisiya Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 76 2

Charushnikova Tatiana Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 76 2

Afonina Sophia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 76 2

Budnitskaya Agnia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 76 2

Korobkina Tatiana Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 76 2

Dosymbekov Rakhat KIS "Bayterek" Shymkent 66.33 3

Balabieva Kassiyet KIS "Bayterek" Shymkent 66.33 3

Yestemirova Madina KIS "Bayterek" Shymkent 66.33 3

Yegaliyeva Kamila KIS "Bayterek" Shymkent 66.33 3

Beisenbayev Abzal KIS "Bayterek" Shymkent 66.33 3

Yerezhepaliyeva Sabina KIS "Bayterek" Shymkent 66.33 3

Tastanbekov Mukhammedali KIS "Bayterek" Shymkent 66.33 3

Aydar Nurila KIS "Bayterek" Shymkent 66.33 3

513 Large Ensemble

Eip Irem International School Moscow 77.66 2

Assur Ivan International School Moscow 77.66 2

Kalistratova Elizabeth International School Moscow 77.66 2

Ngo Le Khanh Huyen International School Moscow 77.66 2

Park Su Jung International School Moscow 77.66 2

Yarkin Aziz International School Moscow 77.66 2

Yi Hong Yu International School Moscow 77.66 2

Yeo Yu Kyung International School Moscow 77.66 2

Nguyen Thao Minh International School Moscow 77.66 2

Kim Sechan International School Moscow 77.66 2

Nguyen Xuan Thao International School Moscow 77.66 2

Cui Qiyuan International School Moscow 77.66 2

Mokhamed Mokhamed International School Moscow 77.66 2

Stolyarchuk Vitaly International School Moscow 77.66 2

Mokhamed Khaled International School Moscow 77.66 2

Fitzpatrick Molly International School Moscow 77.66 2

Knyaginina Maria International School Moscow 77.66 2

Choi Hyeon Ji International School Moscow 77.66 2

Nguyen Viet Hoang International School Moscow 77.66 2

Stafeev Mikhail International School Moscow 77.66 2

521 Solo-Piano

Alekseeva Alexandra Morozko Moscow 98.66 1

Ma Thi Mai Linh International School Moscow 73 2

Kiselyova Agatha Morozko Moscow 65.66 3

523 Solo-Woodwind

Sedykh Maria School 200 Ekaterinburg 97.66 1

Kozyrina Natalia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 59 3

524 Solo-String (Plucked)

Tastanbekov Mukhammedali KIS "Bayterek" Shymkent 100 1

525 Solo-String (Bowed)

Pomazan Daria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 96.66 1

603 Dramatic Monologue

Charushnikova Tatiana Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 91 1

Voronova Valeria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 85.33 2

605 Expressive Reading

Pomazan Daria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 94 1

Yestemirova Madina KIS "Bayterek" Shymkent 84.66 2

Denisov Alexander Specialized School #132 Kharkov 83.33 3

606 Famous Speech

Marcenko Mihail Children's Academy Kishinev 94.66 1

Kagan Evgeniy Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 88 2

Tastanbekov Mukhammedali KIS "Bayterek" Shymkent 87.33 3

607 Poetry Recitation

Chalganov Eduard Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 94 1

Pomazan Daria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 93 2

Khirutdinova Alina School 200 Ekaterinburg 91.66 3

618 Dramatic Dialogue (Male-Female)

Knyaginina Maria International School Moscow 92 1

Stafeev Mikhail International School Moscow 92 1

Charushnikova Tatiana Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 87.66 2

Pomazan Daria Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 87.66 2

Radu Alexandru Children's Academy Kishinev 85.66 3

Zaicenco Elena Children's Academy Kishinev 85.66 3

Clown Act (Male-Female)

Korobkina Tatiana Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 97.33 1

Aydar Nurila KIS "Bayterek" Shymkent 86.66 2

Shanaurova Valeria School 200 Ekaterinburg 86.33 3

620 One Act Play

Nguyen Xuan Thao International School Moscow 87 1

Mokhamed Khaled International School Moscow 87 1

Stolyarchuk Vitaly International School Moscow 87 1

Choi Hyeon Ji International School Moscow 87 1

Afonina Sophia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 84.66 2

Kozyrina Natalia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 84.66 2

Sizova Veronica Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 84.66 2

Simonova Angelina Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 84.66 2

Radu Alexandru Children's Academy Kishinev 81.66 3

Marcenko Mihail Children's Academy Kishinev 81.66 3

Alovatki Pavel Children's Academy Kishinev 81.66 3

Zaicenco Elena Children's Academy Kishinev 81.66 3

621 Illustrated Storytelling

Sedykh Maria School 200 Ekaterinburg 89.33 1

Aydar Nurila KIS "Bayterek" Shymkent 86 2

Godovikova Varvara Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 86 2

Shkolnik Daria Morozko Moscow 80.33 3

623 Puppets

Stafeev Mikhail International School Moscow 99 1

Knyaginina Maria International School Moscow 99 1

Stolyarchuk Vitaly International School Moscow 90.33 2

Mokhamed Mokhamed International School Moscow 90.33 2

Kozyrina Natalia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 85.33 3

Sizova Veronica Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 85.33 3

Khirutdinova Alina School 200 Ekaterinburg 85.33 3

Shanaurova Valeria School 200 Ekaterinburg 85.33 3

702 National Dances solo

Sedykh Maria School 200 Ekaterinburg 97 1

Nguyen Xuan Thao International School Moscow 84 2

Knyaginina Maria International School Moscow 73.66 3

703 Praise and Worship

Shevcenko Anghelina Children's Academy Kishinev 56.66 3

704 National Dance Group

Aydar Nurila KIS "Bayterek" Shymkent 94 1

Yestemirova Madina KIS "Bayterek" Shymkent 94 1

Shkolnik Daria Morozko Moscow 70.66 2

Kiselyova Agatha Morozko Moscow 70.66 2

Kachkalova Alexandra Morozko Moscow 70.66 2

Mikhailova Alyona Morozko Moscow 70.66 2

Balabieva Kassiyet KIS "Bayterek" Shymkent 67.33 3

Dosymbekov Rakhat KIS "Bayterek" Shymkent 67.33 3

Yerezhepaliyeva Sabina KIS "Bayterek" Shymkent 67.33 3

Senior

202 Checkers

Rudenko Evgeniya Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 100 1

Stolyarchuk Alexei International School Moscow 90 2

Theron Mats Tabor Home School Pruzhani 80 3

203 Chess

Lin Xinyi International School Moscow 100 1

Balabiyev Assan KIS "Bayterek" Shymkent 90 2

Theron Mats Tabor Home School Pruzhani 80 3

204 Spelling

Glushakov Gleb International School Moscow 87 1

Cherygova Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 82 2

Nhaguilunguana Dercy International School Moscow 79 3

210 Science Exhibit-Collection

Balabiyev Assan KIS "Bayterek" Shymkent 92 1

Veryutin Roman International School Moscow 87 2

Stolyarchuk Alexei International School Moscow 75 3

211 Science Exhibit-Research

Kislova Alyona School 200 Ekaterinburg 74 2

212 Science Exhibit-Engineering

Theron Mats Tabor Home School Pruzhani 97 1

214 Russian Dictation

Chumakov Michael School #35 Volzhsky 100 1

Veryutin Roman International School Moscow 90 2

Cherygova Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 80 3

215 Listening Comprehension

Scripnichenko Vladimir School #35 Volzhsky 100 1

Votyakova Julia School #35 Volzhsky 100 1

Ziskelevich Mary Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 100 1

Glushakov Gleb International School Moscow 100 1

Stepin Evgeniy School 200 Ekaterinburg 80 2

Starodubtseva Irene Specialized School #132 Kharkov 80 2

Okonkwo Mary International School Moscow 80 2

Nguyen Trong Phan International School Moscow 80 2

Miroshnik Ann Specialized School #132 Kharkov 80 2

Golubeva Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 80 2

Bolonin Semen School 200 Ekaterinburg 80 2

Kim Soorin International School Moscow 80 2

Kolpakov Alexandr School 200 Ekaterinburg 80 2

Veryutin Roman International School Moscow 80 2

Shapir Olga School 200 Ekaterinburg 60 3

Benedik Elizabeth International School Moscow 60 3

Cherygova Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 60 3

Dahab Muneeb Omer International School Moscow 60 3

Kislova Alyona School 200 Ekaterinburg 60 3

Ou Kyoungseo International School Moscow 60 3

Kampeshi Natasha International School Moscow 60 3

216 PACE Bowl

Glushakov Gleb International School Moscow 100 1

Nhaguilunguana Dercy International School Moscow 100 1

Savitskaya Ania International School Moscow 100 1

Im Eunhyae International School Moscow 100 1

Kosnyrev Alexander Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Golubeva Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Golubkova Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Cherygova Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

217 Bible Bowl

Anorue Sofiya International School Moscow 53 3

Kampeshi Natasha International School Moscow 53 3

Okonkwo Mary International School Moscow 53 3

218 Russian Brain Ring

Plotnikova Anna School #35 Volzhsky 100 1

Scripnichenko Vladimir School #35 Volzhsky 100 1

Chumakov Michael School #35 Volzhsky 100 1

Votyakova Julia School #35 Volzhsky 100 1

Cherygova Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Golubeva Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Kosnyrev Alexander Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Smirnova Katherine Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 2

Kolpakov Alexandr School 200 Ekaterinburg 80 3

Shmygova Alice School 200 Ekaterinburg 80 3

Kislova Alyona School 200 Ekaterinburg 80 3

Stepin Evgeniy School 200 Ekaterinburg 80 3

220 Essay Writing

Nguyen Thao My International School Moscow 95.33 1

Benedik Elizabeth International School Moscow 93.66 2

Savitskaya Ania International School Moscow 91.66 3

221 Poetry Writing

Daribayeva Nurila KIS "Bayterek" Shymkent 92.33 1

Smirnova Katherine Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 89.66 2

Savitskaya Ania International School Moscow 87.33 3

222 Short Story Writing

Golubkova Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 94 1

Savitskaya Ania International School Moscow 92 2

Balabiyev Assan KIS "Bayterek" Shymkent 91.66 3

223 Website Design

Stolyarchuk Alexei International School Moscow 94 1

Ou Kyoungseo International School Moscow 83 2

Tran Manh Tung International School Moscow 83 2

224 Power Point Presentation Linear

Miroshnik Ann Specialized School #132 Kharkov 80 1

Veryutin Roman International School Moscow 75 2

Shamoun Diana Specialized School #132 Kharkov 70 3

225 Power Point Presentation Nonlinear

Kosnyrev Alexander Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 71 2

Cherygova Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 65 3

226 Social Studies Collection

Golubeva Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 91 1

Veryutin Roman International School Moscow 87 2

227 Social Studies Reseach

Balabiyev Assan KIS "Bayterek" Shymkent 91.33 1

Golubkova Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 80.33 2

301 Oil

Krivoruchenko Elena School #35 Volzhsky 92 1

Grimzin Sviatoslav Specialized School #132 Kharkov 77.33 2

Andreeva Sophia Lyceum #17 Vladimir 73.33 3

302 Watercolor

Kukhareva Natalia Lyceum #17 Vladimir 93.33 1

Dzhunusova Diana Lyceum #17 Vladimir 82.66 2

Kalistratova Alexandra International School Moscow 70.66 3

303 Acrylics

Cherygova Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 93 1

Kalistratova Alexandra International School Moscow 83 2

Krivoruchenko Elena School #35 Volzhsky 63.33 3

304 Sketching

Solovyova Alexandra International School Moscow 93.66 1

Mikhailova Anastasia School #35 Volzhsky 85.66 2

Ou Kyoungseo International School Moscow 85.66 2

Theron Mats Tabor Home School Pruzhani 72.66 3

305 Pen & Ink

Ou Kyoungseo International School Moscow 96 1

306 Colored Pencils

Glushakov Gleb International School Moscow 95.66 1

Shamoun Diana Specialized School #132 Kharkov 81 2

Daribayeva Nurila KIS "Bayterek" Shymkent 63.33 3

307 Pastel

Krivoruchenko Elena School #35 Volzhsky 91.66 1

Ziskelevich Mary Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 85.66 2

Nguyen Thao My International School Moscow 68.66 3

310 Woodworking (Male)(Power Tools)

Balabiyev Assan KIS "Bayterek" Shymkent 92.66 1

311 Woodworking (Male)(Hand Tools)

Kossimbekov Otabek KIS "Bayterek" Shymkent 67 3

312 Clay Sculpture

Bakharev Anatoliy Lyceum #17 Vladimir 87 1

Punpoleva Ekaterina School 200 Ekaterinburg 69.33 3

313 Metalworking (Male)

Stolyarchuk Alexei International School Moscow 90 1

Kossimbekov Otabek KIS "Bayterek" Shymkent 75 2

Mussabayev Sardar KIS "Bayterek" Shymkent 65 3

321 Scenic (B&W)

Andreeva Sophia Lyceum #17 Vladimir 90 1

Balabiyeva Zaure KIS "Bayterek" Shymkent 80 2

322 Still Life (B&W)

Kossimbekov Otabek KIS "Bayterek" Shymkent 95 1

Andreeva Sophia Lyceum #17 Vladimir 38.33 5

323Plants and Animals (B&W)

Rudenko Evgeniya Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 1

Golubeva Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 80 2

325 Character Trait Picture (B&W)

Smirnova Katherine Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 1

Nhaguilunguana Dercy International School Moscow 80 2

Starodubtseva Irene Specialized School #132 Kharkov 70 3

331 Scenic (COL)

Stolyarchuk Alexei International School Moscow 90 1

Smirnova Katherine Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 80 2

Theron Mats Tabor Home School Pruzhani 73 3

332 Still Life (COL)

Stolyarchuk Alexei International School Moscow 70 2

Nhaguilunguana Dercy International School Moscow 70 2

333 Plants and Animals (COL)

Theron Mats Tabor Home School Pruzhani 95 1

Yurevich Nicolai Specialized School #132 Kharkov 90 2

Solovyova Alexandra International School Moscow 80 3

Balabiyeva Zaure KIS "Bayterek" Shymkent 80 3

334 Special Effects (COL)

Stolyarchuk Alexei International School Moscow 95 1

Balabiyev Assan KIS "Bayterek" Shymkent 95 1

335 Character Trait Picture (COL)

Golubkova Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 96 1

Ziskelevich Mary Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 86 2

Daribayeva Nurila KIS "Bayterek" Shymkent 70 3

355 Counted Cross-Stitch

Kukhareva Natalia Lyceum #17 Vladimir 90.33 1

Ceban Alexandrina Children's Academy Kishinev 80 2

Kislova Alyona School 200 Ekaterinburg 80 2

Andreeva Sophia Lyceum #17 Vladimir 70.33 3

359 Crochet

Dzhunusova Diana Lyceum #17 Vladimir 90 1

360 Knitting

Ceban Alexandrina Children's Academy Kishinev 89.66 1

361 Leather craft

Ceban Alexandrina Children's Academy Kishinev 89.33 1

362 Beadwork-beaded eggs

Ceban Alexandrina Children's Academy Kishinev 97 1

363 Beadwork-decorative beading

Andreeva Sophia Lyceum #17 Vladimir 95 1

364 Beadwork - jewelry sets

Ceban Alexandrina Children's Academy Kishinev 92 1

Nhaguilunguana Dercy International School Moscow 62.66 3

424 Soccer Kick

Dahab Muneeb Omer International School Moscow 100 1

Mussabayev Sardar KIS "Bayterek" Shymkent 90 2

Kossimbekov Otabek KIS "Bayterek" Shymkent 90 2

Kim Sejin International School Moscow 80 3

426 Physical Fitness

Stolyarchuk Alexei International School Moscow 100 1

Theron Mats Tabor Home School Pruzhani 90 2

Grimzin Sviatoslav Specialized School #132 Kharkov 80 3

428 Table Tennis (Singles)

Balabiyev Assan KIS "Bayterek" Shymkent 100 1

Shahan Muhammad Ali International School Moscow 90 2

Glushakov Gleb International School Moscow 80 3

450 Table Tennis ( Female singles)

Lin Xinyi International School Moscow 100 1

Balabiyeva Zaure KIS "Bayterek" Shymkent 90 2

452 Physical Fitness

Rudenko Evgeniya Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 100 1

Yeo Yujin International School Moscow 90 2

Lin Xinyi International School Moscow 80 3

470 Swimming

Yeo Junhyeong International School Moscow 100 1

Theron Mats Tabor Home School Pruzhani 100 1

Bolonin Semen School 200 Ekaterinburg 90 2

Balabiyev Assan KIS "Bayterek" Shymkent 80 3

480 Swimming

Yeo Chaeeun International School Moscow 100 1

Daribayeva Nurila KIS "Bayterek" Shymkent 90 2

497 Skiing

Mussabayev Sardar KIS "Bayterek" Shymkent 100 1

Kossimbekov Otabek KIS "Bayterek" Shymkent 90 2

502 Solo

Dzhunusova Diana Lyceum #17 Vladimir 87.33 1

Ou Kyoungseo International School Moscow 84.33 2

Smirnova Katherine Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 77.33 3

505 Duet

Im Eunhyae International School Moscow 97.66 1

Nhaguilunguana Dercy International School Moscow 97.66 1

Benedik Elizabeth International School Moscow 79 2

Kampeshi Natasha International School Moscow 79 2

Andreeva Sophia Lyceum #17 Vladimir 66.66 3

Dzhunusova Diana Lyceum #17 Vladimir 66.66 3

508 Trio

Nguyen Thao My International School Moscow 74.66 2

Lin Xinyi International School Moscow 74.66 2

Yeo Chaeeun International School Moscow 74.66 2

Andreeva Sophia Lyceum #17 Vladimir 74 3

Dzhunusova Diana Lyceum #17 Vladimir 74 3

Kukhareva Natalia Lyceum #17 Vladimir 74 3

511 Mixed Quartet

Savitskaya Ania International School Moscow 89.66 1

Kalistratova Alexandra International School Moscow 89.66 1

Benedik Elizabeth International School Moscow 89.66 1

Solovyova Alexandra International School Moscow 89.66 1

Andreeva Sophia Lyceum #17 Vladimir 75.33 2

Bakharev Anatoliy Lyceum #17 Vladimir 75.33 2

Dzhunusova Diana Lyceum #17 Vladimir 75.33 2

Kukhareva Natalia Lyceum #17 Vladimir 75.33 2

Golubeva Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 61 3

Ziskelevich Mary Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 61 3

Smirnova Katherine Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 61 3

Golubkova Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 61 3

513 Large Ensemble

Nhaguilunguana Dercy International School Moscow 78 2

Savitskaya Ania International School Moscow 78 2

Kalistratova Alexandra International School Moscow 78 2

Veryutin Roman International School Moscow 78 2

Im Eunhyae International School Moscow 78 2

Stolyarchuk Alexei International School Moscow 78 2

Yeo Junhyeong International School Moscow 78 2

Yeo Yujin International School Moscow 78 2

Kim Sejin International School Moscow 78 2

Kampeshi Natasha International School Moscow 78 2

Park Su Yuen International School Moscow 78 2

Glushakov Gleb International School Moscow 78 2

Okonkwo Mary International School Moscow 78 2

Tran Manh Tung International School Moscow 78 2

Lin Xinyi International School Moscow 78 2

Benedik Elizabeth International School Moscow 78 2

Dahab Muneeb Omer International School Moscow 78 2

Solovyova Alexandra International School Moscow 78 2

Nguyen Thao My International School Moscow 78 2

Yeo Chaeeun International School Moscow 78 2

Ou Kyoungseo International School Moscow 78 2

Shahan Muhammad Ali International School Moscow 78 2

Kim Soorin International School Moscow 78 2

521 Solo-Piano

Morozova Anna Morozko Moscow 97.33 1

Grimzin Sviatoslav Specialized School #132 Kharkov 68.33 3

524 Solo-String (Plucked)

Shapir Olga School 200 Ekaterinburg 87.33 1

550 Music Composition

Im Eunhyae International School Moscow 83 1

Smirnova Katherine Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 54 3

605 Expressive Reading

Shmygova Alice School 200 Ekaterinburg 82 1

Shahan Muhammad Ali International School Moscow 78.33 2

Vasilyeva Ekaterina Specialized School #132 Kharkov 75 3

606 Famous Speech

Bolonin Semen School 200 Ekaterinburg 94 1

Savitskaya Ania International School Moscow 89 2

Golubkova Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 87 3

607 Poetry Recitation

Golubeva Anastasia Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 93.33 1

Kosnyrev Alexander Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 88 2

Savitskaya Ania International School Moscow 87.66 3

618 Dramatic Dialogue (Male-Female)

Benedik Elizabeth International School Moscow 94.66 1

Savitskaya Ania International School Moscow 94.66 1

Grimzin Sviatoslav Specialized School #132 Kharkov 88 2

Miroshnik Ann Specialized School #132 Kharkov 88 2

Bolonin Semen School 200 Ekaterinburg 82.33 3

Kislova Alyona School 200 Ekaterinburg 82.33 3

619 Clown Act (Male-Female)

Rudenko Evgeniya Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 81.66 1

Stepin Evgeniy School 200 Ekaterinburg 75.33 2

Kolpakov Alexandr School 200 Ekaterinburg 62.33 3

620 One Act Play

Veryutin Roman International School Moscow 90.33 1

Nhaguilunguana Dercy International School Moscow 90.33 1

Kalistratova Alexandra International School Moscow 90.33 1

Anorue Sofiya International School Moscow 90.33 1

Stolyarchuk Alexei International School Moscow 90.33 1

Ou Kyoungseo International School Moscow 70.33 2

Yeo Chaeeun International School Moscow 70.33 2

Kim Soorin International School Moscow 70.33 2

Yurevich Nicolai Specialized School #132 Kharkov 69.66 3

Shamoun Diana Specialized School #132 Kharkov 69.66 3

Starodubtseva Irene Specialized School #132 Kharkov 69.66 3

621 Illustrated Storytelling

Ziskelevich Mary Academy of Warm Hearts Ekaterinburg 90 1

Balabiyev Assan KIS "Bayterek" Shymkent 89 2

Stepin Evgeniy School 200 Ekaterinburg 84.66 3

623 Puppets

Solovyova Alexandra International School Moscow 84.66 1

Benedik Elizabeth International School Moscow 84.66 1

Daribayeva Nurila KIS "Bayterek" Shymkent 77 2

Mussabayev Sardar KIS "Bayterek" Shymkent 77 2

Grimzin Sviatoslav Specialized School #132 Kharkov 73.33 3

Muradyan Rosa Specialized School #132 Kharkov 73.33 3

702 National Dances solo

Vasilyeva Ekaterina Specialized School #132 Kharkov 94 1

Daribayeva Nurila KIS "Bayterek" Shymkent 73.66 2

Muradyan Rosa Specialized School #132 Kharkov 63 3